Centrum Współpracy Międzynarodowej http://centrum-grodno.pl Thu, 15 Feb 2018 13:18:48 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8.5 Zapraszamy do rezerwacji zajęć w ramach Zupełnie innej lekcji przyrody http://centrum-grodno.pl/2018/01/16/zapraszamy-do-rezerwacji-zajec-w-ramach-zupelnie-innej-lekcji-przyrody/ Tue, 16 Jan 2018 11:09:03 +0000 http://centrum-grodno.pl/?p=6315

15 stycznia br. ruszył nabór na bezpłatne zajęcia przyrodnicze w sercu Wolińskiego Parku Narodowego. Zajęcia skierowane są do szkół z woj. zachodniopomorskiego.

Udział w niezwykłej lekcji przyrody w Centrum Edukacji Ekologicznej CWM mogą wziąć uczniowie szkół podstawowych (od klasy IV wzwyż) i gimnazjów, w szczególności z obszarów wiejskich i miast do 5 tys. mieszkańców.

Szczegółowe informacje nt. projektu i zasady rekrutacji dostępne są tutaj: ZUPEŁNIE INNA LEKCJA PRZYRODY

Uwaga! Zapisy prowadzone są za pośrednictwem FORMULARZA REZERWACJI

]]>
Świąteczne spotkanie z Mikołajem w CWM Grodno http://centrum-grodno.pl/2017/12/18/swiateczne-spotkanie-z-mikolajem-w-cwm-grodno/ Mon, 18 Dec 2017 15:34:15 +0000 http://centrum-grodno.pl/?p=6294

Blisko 100 najmłodszych mieszkańców gminy Wolin wraz z rodzicami i opiekunami gościło w naszym Centrum 6 grudnia. W ramach wydarzenia „Mikołajki – nie tylko kulinarnie” odbyły się spektakle oraz warsztaty dla dzieci.

Najstarsi uczestnicy wydarzenia wzięli udział w warsztatach kulinarnych, podczas których mieli okazję poznać tajniki przygotowywania świątecznych deserów oraz kolorowych pierniczków. W tym samym czasie ich młodsi koledzy pod okiem animatorów dowiedzieli się, jak własnoręcznie przygotowywać oryginalne, świąteczne upominki dla swoich najbliższych.

W obchodach Mikołajek nie mogło również zabraknąć świątecznych przedstawień. Publiczność mogła obejrzeć spektakl „Mikołaj i świąteczna zagadka” oraz „Kapu kap”, który oparty jest na zabawie przedmiotami codziennego użytku i w prosty oraz zabawny sposób prezentuje zjawisko, jakim jest deszcz.

Serdecznie dziękujemy pani Jolancie Janczykowskiej, pani Ewie Ratyńskiej, pani Karolinie Cackowskiej oraz panu Markowi Grocholskiemu za zaangażowanie i współprace w ramach organizacji wydarzenia.

 

Relacja zdjęciowa z wydarzenia w naszej galerii: GALERIA ZDJĘĆ

 

]]>
Uroczyste zakończenie realizacji pilotażowej edycji projektu “Tutejsi” http://centrum-grodno.pl/2017/12/13/uroczyste-zakonczenie-realizacji-pilotazowej-edycji-projektu-tutejsi/ Wed, 13 Dec 2017 17:09:26 +0000 http://centrum-grodno.pl/?p=6240

9 grudnia w CWM Grodno odbyło się uroczyste zakończenie realizacji pilotażowej edycji projektu “Tutejsi: tradycje muzyczne Pomorza Zachodniego”. Podczas spotkania, obok podsumowania wszystkich inicjatywy, jakie odbyły się w ramach projektu, zostały zaprezentowane wyniki badań terenowych, film o projekcie oraz płyta CD pt. „Tutejsi. Zachowane w pamięci mieszkańców Pomorza Zachodniego” z relacjami, pieśniami i muzyką zebraną podczas rozmów z mieszkańcami Pomorza Zachodniego w ramach badań terenowych.

Tego dnia, już po raz ostatni w tym roku, w Centrum można było posłuchać tradycyjnej muzyki ludowej w wykonaniu Zespołu Śpiewaczy Ewy Grochowskiej, Macieja Filipczuka & Gości Weselnych oraz Mikołaja Trzaski i Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego.

W uroczystym zakończeniu realizacji „Tutejszych”, obok organizatorów, artystów prowadzących zajęcia oraz bohaterów płyty i filmu, udział wzięli m.in., Burmistrz Gminy Kamień Pomorski Stanisław Kuryło, Zastępca Dyrektora Wolińskiego Parku Narodowego Marek Dylawerski oraz Kierownik ds. edukacji WPN-u Elżbieta Lorent. Podczas oficjalnego pożegnania nie zabrakło także prof. Bogdana Matławskiego – znawcy tradycji muzycznych regionu Pomorza Zachodniego, przewodniczącego rady programowej wrześniowej konferencji oraz jednego z jej prelegentów – dra Michała Paziewskiego, historyka i znawcy historii powojennej Szczecina, a także Rafała Foremskiego, Wicedyrektora Ośrodka Teatralnego Kana w Szczecinie, partnera projektu „Tutejsi”.

Zapraszamy do obejrzenia relacji zdjęciowej: GALERIA ZDJĘĆ

]]>
Koncert finałowy projektu „Tutejsi” http://centrum-grodno.pl/2017/12/06/koncert-finalowy-projektu-tutejsi/ Wed, 06 Dec 2017 20:44:50 +0000 http://centrum-grodno.pl/?p=6236

Serdecznie zapraszamy na uroczyste zakończenie realizacji pilotażowej edycji projektu “Tutejsi: tradycje muzyczne Pomorza Zachodniego”, które odbędzie się 9 grudnia (sobota) o godz. 17.00 w naszym Centrum.

Podczas spotkania, obok podsumowania wszystkich inicjatywy, jakie odbyły się w  ramach projektu, zaprezentujemy wyniki badań terenowych oraz płytę CD pt. „Tutejsi. Zachowane w pamięci mieszkańców Pomorza Zachodniego” z relacjami, pieśniami i muzyką zebraną podczas rozmów z mieszkańcami Pomorza Zachodniego. Odbędzie się również pokaz filmu o projekcie „Tutejsi”.

Na zakończenie po raz ostatni w tym roku w CWM Grodno będzie można posłuchać tradycyjnej muzyki ludowej w wykonaniu Zespołu Śpiewaczy Ewy Grochowskiej, Macieja Filipczuka & Gości Weselnych oraz Mikołaja Trzaski i Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego.

Uprzejmie prosimy o potwierdzenie uczestnictwa: Ewa Grzybowska +48 723 299 155, adres e-mail: e.grzybowska@efrwp.com.pl


]]>
Lekcja muzyki poważnej   http://centrum-grodno.pl/2017/11/23/lekcja-muzyki-powaznej/ Thu, 23 Nov 2017 12:22:55 +0000 http://centrum-grodno.pl/?p=6167

W piątek, 10 listopada, w naszym Centrum odbyła się wyjątkowa lekcja muzyki — koncertowi artystów związanych z Baltic Neopolis Orchestra towarzyszyły zajęcia edukacyjne dla młodzieży, których celem było przybliżenie im muzyki poważnej.

Uczestnicy koncertu edukacyjnego mieli okazję posłuchać kompozycji artystów, takich jak Fryderyk Chopin, Amadeusz Mozart czy Antonio Vivaldi, ale także popularnej muzyki filmowej (La bamba, Różowa Pantera, Król Lew) w aranżacji Baltic Neopolis Orchestra. Po wysłuchaniu każdego z utworów młodzież mogła wykazać się swoją wiedzą nt. muzyki poważnej podczas quizów i zabaw edukacyjnych prowadzonych przez muzyków.

W zajęciach wzięli udział uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Wapnicy oraz klasy gimnazjalne ze szkół w Międzyzdrojach i Dziwnowa.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej galerii: Lekcja muzyki poważnej

 

]]>
Konkurs „Pomorze Zachodnie: kroniki rodzinne” http://centrum-grodno.pl/2017/11/08/konkurs-pomorze-zachodnie-kroniki-rodzinne/ Wed, 08 Nov 2017 12:07:41 +0000 http://centrum-grodno.pl/?p=6144

Zapraszamy uczniów szkół podstawowych z terenu powiatów kamieńskiego i goleniowskiego do udziału w konkursie „Pomorze Zachodnie: kroniki rodzinne”. Jego celem jest zachęcenie najmłodszych do odkrywania i opisywania historii rodzinnej i lokalnej jako źródła wiedzy o dziedzictwie kulturowym oraz procesach przekazywania pamięci i tradycji.

Zasady konkursu

 1. Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych z terenu powiatów kamieńskiego i goleniowskiego. W konkursie mogą brać udział wyłącznie zespoły (klasa pod kierunkiem maksymalnie trzech dorosłych/nauczycieli – opiekunów merytorycznych).
 2. Przedmiotem konkursu jest przygotowanie projektu pracy literackiej, historycznej bądź plastycznej (w dowolnej technice, również mieszanej, np. kolaż słowno – zdjęciowy, makieta z opisem, album fotografii, prezentacja multimedialna itd.) dotyczącej tematyki historii i tradycji rodzinnych uczestników oraz historii miejscowości, w której mieszkają i/lub się uczą. Obszary tematyczne:
  • miejscowości (i kraje) skąd przodkowie przyjechali na tereny Pomorza Zachodniego
  • tradycje rodzinne, święta, obyczajowość i obrzędowość związana ze świętami świeckim ii religijnymi
  • muzyka, taniec, śpiew
  • rękodzieło
  • dokumenty życia rodzinnego i społecznego, zdjęcia, ikonografia
  • wspomnienia najstarszych mieszkańców miejscowości i członków rodzin 
 3. Pomysł powinien mieć charakter autorski i twórczy oraz opierać się na samodzielnie pozyskanych przez uczniów informacjach i źródłach.
 4. Projekt, czyli opis pomysłu należy nadesłać w formie elektronicznej – plik tekstowy lub pdf jako załącznik do wiadomości e-mail. Objętość: do 10 stron, może zawierać zdjęcia, fragmenty opowieści, mapy, dokumenty, rysunki.
 5. Do projektu należy załączyć oświadczenie zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz metryczkę projektu: tytuł pracy, imiona i nazwiska członków zespołu konkursowego, imię i nazwisko opiekuna/opiekunów zespołu konkursowego, adres szkoły, numer telefonu komórkowego opiekuna.
 6. Termin nadsyłania prac: 10.11.2017 (piątek) do godz. 23.00, na adres: projekttutejsi@gmail.com. W temacie wiadomości prosimy wpisać: kroniki rodzinne – zgłoszenie
 7. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 13.11.2017 (poniedziałek), do godz. 15.00. Opiekunowie zwycięskich zespołów zostaną powiadomieni telefonicznie i mailowo. Podsumowanie konkursu będzie także opublikowane na stronie www.centrum-grodno.pl
 8. Spośród uczestniczących w konkursie zespołów zostaną wyłonione dwa, które zostaną zaproszone do udziału w warsztatach edukacyjnych (muzycznych i plastycznych) w CWM Grodno, w dniach 16.11 (I grupa) i 17.11 (II grupa), ich członkowie otrzymają także nagrody rzeczowe. Opis warsztatów w załączeniu. Zwycięskie projekty zostaną omówione podczas jednego z warsztatów tematycznych.
 9. Wszystkie zespoły, które zgłoszą się do udziału w konkursie zostaną w przyszłości zaproszone do współpracy przy realizacji programu „TUTEJSI: TRADYCJE MUZYCZNE POMORZA ZACHODNIEGO” i będą miały możliwość uczestnictwa w zajęciach edukacyjnych, realizowanych w ramach tego programu.

 

W razie pytań i/lub wątpliwości co do formuły i zakresu tematycznego konkursu prosimy o kontakt mailowy: projekttutejsi@gmail.com i/lub telefoniczny (od poniedziałku do piątku w godz. 13.00 – 16.00, Ewa Grochowska – nr tel. 694612011)

Materiały do pobrania: OŚWIADCZENIE O UDZIALE W KONKURSIE

 

]]>
Tradycyjna polska kuchnia w nowoczesnej odsłonie http://centrum-grodno.pl/2017/10/27/tradycyjna-polska-kuchnia-w-nowoczesnej-odslonie/ Fri, 27 Oct 2017 16:19:21 +0000 http://centrum-grodno.pl/?p=6142

Za nami kolejna edycja warsztatów kulinarnych dla uczniów szkół o profilu gastronomicznym. 12 października w kuchni CWM Grodno gościliśmy uczniów klasy II Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Kamieniu Pomorskim, a 25 października ich kolegów z klasy III.

Młodzi adepci sztuki kulinarnej tym razem doskonalili swoje umiejętności pod okiem Mariusza Siwaka, szefa kuchni Park Hotel w Szczecinie. Celem warsztatów było zaprezentowanie uczestnikom możliwości przyrządzania tradycyjnych dań kuchni polskiej, opartych na podstawowych produktach w nowoczesnej odsłonie. Zadaniem młodzieży było przygotowanie czterech dań, a wśród nich znalazły się przystawka na bazie wędzonego łososia, zupa – krem z pietruszki, danie główne w postaci polędwiczki wieprzowej oraz z mus z czekolady na deser.

Kolejne warsztaty odbędą się 16 listopada i 7 grudnia br.

Zapraszamy do obejrzenia relacji – GALERIA

]]>
Code Week po raz drugi w CWM Grodno http://centrum-grodno.pl/2017/10/25/code-week-po-raz-drugi-w-cwm-grodno/ Wed, 25 Oct 2017 10:29:46 +0000 http://centrum-grodno.pl/?p=6109

Roboty, drony, kodowanie i eksperymentowanie – prawie 100 uczniów ze szkół podstawowych z Kołczewa i Koniewa ostatnią sobotę spędziło na nauce programowania. To już druga edycja warsztatów organizowanych w CWM Grodno k. Międzyzdrojów w ramach ogólnopolskiej inicjatywy Code Week Europe.

Code Week Polska jest częścią Europejskiego Tygodnia Kodowania, którego celem jest popularyzacja i promocja nauki programowania wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. W ramach Code Week co roku odbywają się warsztaty, szkolenia, debaty i spotkania z przedstawicielami firm branży informatycznej oraz nowych technologii. Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej już po raz drugi włączyła się w to wydarzenie, organizując 21 października w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie warsztaty z programowania dla najmłodszych.

W ramach prowadzonych przez specjalistów zajęć dzieci w wieku 6-14 lat, poznały różnorodne języki programowania, a następnie miały możliwość zastosowania ich w praktyce. Zajęcia, które polegały na eksperymentowaniu, rozwiązywaniu problemów naukowych, wspólnym projektowaniu oraz konstruowaniu i programowaniu robotów, prowadzone były z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych najnowszej generacji, takich jak roboty i drony. W poznawaniu zagadnień związanych z robotyką uczniom pomogły także klocki LEGO Education oraz komputery ze specjalistycznym oprogramowaniem, umożliwiającym zaprogramowanie i ożywienie robotów zbudowanych z klocków.

 

]]>
Ostatnie wolne miejsce na zajęcia w ramach Zupełnie Innej Lekcji Przyrody w tym roku http://centrum-grodno.pl/2017/10/13/ostatnie-wolne-miejsce-na-zajecia-w-ramach-zupelnie-innej-lekcji-przyrody-w-tym-roku/ Fri, 13 Oct 2017 07:46:53 +0000 http://centrum-grodno.pl/?p=6073

13 grudnia to ostatni dostępny termin na bezpłatne zajęcia przyrodnicze w sercu Wolińskiego Parku Narodowego. Zajęcia skierowane są do szkół z woj. zachodniopomorskiego.

Udział w niezwykłej lekcji przyrody w Centrum Edukacji Ekologicznej CWM mogą wziąć uczniowie szkół podstawowych (od klasy IV wzwyż) i gimnazjów, w szczególności z obszarów wiejskich i miast do 5 tys. mieszkańców.

Szczegółowe informacje nt. projektu i zasady rekrutacji dostępne są tutaj: ZUPEŁNIE INNA LEKCJA PRZYRODY

Uwaga! Zapisy prowadzone są za pośrednictwem FORMULARZA REZERWACJI

]]>
Niezwykła sesja Wolińskiego Parku Narodowego http://centrum-grodno.pl/2017/10/12/niezwykla-sesja-wolinskiego-parku-narodowego/ Thu, 12 Oct 2017 11:22:41 +0000 http://centrum-grodno.pl/?p=6043

Jesienny cykl warsztatów fotograficznych inspirowanych poszczególnymi porami roku, który odbył się w naszym Centrum we wrześniu, zaowocował niezwykłą sesją. W obiektywach najmłodszych mieszkańców powiatu kamieńskiego można podziwiać przyrodę WPN oraz okolic CWM Grodno. Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Edycja jesienna obejmowała część teoretyczną, w której młodzież poznała m.in. zagadnienia techniczne związane z fotografowaniem, budowę i funkcje aparatu, najczęstsze błędy przy robieniu zdjęć, a także znanych fotografów i ich słynne prace. Po takiej dawce inspiracji uczestnicy warsztatów wybrali się w okolice CWM Grodno, aby wykonać zdjęcia z użyciem lustra i przy zastosowaniu różnych parametrów aparatu, zarówno w słońcu, jak i cieniu oraz stworzyć portret lub autoporter. Aby wykonać zadanie, młodzież otrzymała jednorazowe aparaty analogowe, za pomocą których przygotuje również swoją pracę domową — serię zdjęć, którą zaprezentują podczas grudniowych, ostatnich zajęć w ramach projektu.

W warsztatach fotograficznych, odbywających się cyklicznie, zgodnie z porami roku: wiosna, lato, jesień i zima, udział bierze grupa 25-ciu mieszkańców powiatu kamieńskiego, w wieku od 10 do 14 roku życia. Celem zajęć, które są połączeniem nauki przyrody z umiejętnościami obserwowania otaczającego środowiska, jest uwiecznienie najbardziej atrakcyjnych okolic Centrum i Wolińskiego Parku Narodowego, a także występujących tu gatunków ptaków czy zwierząt.

Galeria zdjęć: Warsztaty fotograficzne dla dzieci, wrzesień 2017

]]>