O projekcie

Osada Pieśni Grodno to miejscowy amatorski zespół muzyczny wykonujący muzykę tradycyjną.

Osadę tworzą mieszkańcy okolicznych miasteczek i wsi, którzy spotykają się by wspólnie spędzić czas na muzykowaniu, poznawaniu pieśni tradycyjnych i rozwijaniu swoich pasji i zdolności. To zespół, który łączy pokolenia – tu śpiewają stojąc obok na scenie dzieci, młodzież, osoby dorosłe oraz seniorzy.

Repertuar zespołu obejmuje pieśni o korzeniach słowiańskich m.in. polskich, ukraińskich, kresowych  w autorskich aranżacjach z użyciem instrumentów współczesnych i tradycyjnych. Z każdym miesiącem repertuar poszerza się o kolejne niezwykłe utwory.

Grupę łączy umiłowanie tradycyjnych technik śpiewu – śpiewu białym głosem. Regularnie odbywają się warsztaty i ćwiczenia doskonalące umiejętności śpiewacze. Uczestnictwo w próbach Osady Pieśni Grodno to również okazja do rozpoczęcia gry na instrumentach lub jej kontynuacji.

Serdeczna atmosfera sprzyja zawieraniu przyjaźni i angażowaniu się w życie zespołu całych rodzin. Zespół jest coraz bardziej znany i rozpoznawalny w regionie aktywnie uczestnicząc w wydarzeniach lokalnych.

Zespół prowadzi od początku powstania w maju 2018 roku Małgorzata Opaluch.

Od lipca 2019 roku muzycy występują w nowych strojach, inspirowanych historycznymi ubiorami Słowian oraz nawiązującymi do ich repertuaru – tradycyjnych pieśni słowiańskich, pochodzących z Polski, Kresów czy Ukrainy. Wielobarwne stroje, uszyte zostały  z naturalnego lnu.

Dołącz do muzyków Osady Pieśni Grodno – ZAPISYStroje dla członków Osady Pieśni Grodno zostały uszyte w ramach zadania „Uszycie strojów dla wielopokoleniowego zespołu OSADA PIEŚNI GRODNO działającego na terenie powiatu kamieńskiego” współfinansowanego z środków z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.