Wiosna Monodramu 2018

Wiosna Monodramu to wyjątkowe wydarzenie kulturalne, początkowo odbywające się Wolinie, a od 2016 roku w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów. Jego ideą jest zebranie na jednej scenie różnych stylów ekspresji artystycznej i najlepszych spektakli, których na co dzień trudno szukać w jednym miejscu.

Co wydarzyło się na scenie Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów w 2018 roku?

Festiwal rozpoczął się otwartym warsztatami artystycznymi dla najmłodszych, którzy mieli okazję poznać tajniki takich form artystycznych, jak drama i pantomima oraz wziąć udział w zajęciach wokalnych.

W piątek 18 maja 2018 r. na scenie CWM Grodno można było zobaczyć niezwykłe widowisko. Tematem przewodnim „Teatru Obrazu” była NATURA rozumiana jako natura rzeczy i postaci. Był to spektakl z udziałem m.in. rytmu bębnów afrykańskich, kwartetu smyczkowego, wizualizacji i malowania na żywo. Całość dopełnił tekst i improwizowany śpiew. Po zakończeniu widowiska odbyło się otwarcie wystawy absolwenta Akademii Sztuki w Szczecinie Tomasza Kajszczarka pt. „4kg”.

W sobotę 19 maja w ramach Wiosny Monodramu odbył się koncert saksofonisty Marcina Nowakowskiego z zespołem. Jego twórczość to mieszanka jazzu, soulu i funku. Nagrania artysty, którego płyty można w sklepach pod hasłem „smooth jazz“, prezentował w swoich audycjach Marek Niedźwiecki. Do koncertu w Centrum Współpracy Międzynarodowej Marcin zaprosił świetnych muzyków: Hanię Stach (wokal), Jacka Piskorza (instrumenty klawiszowe), Patryka Stachurę (bass) i Tomka Torresa (perkusja).

Drugi tydzień Wiosny Monodramu 2018 rozpoczął się warsztatami aktorskimi dla dorosłych, które poprowadziła aktorka filmowa i teatralna Agnieszka Przepiórska.

24 maja o godz. 18.00 na scenie CWM Grodno pojawił się zespół Jackpot. Recital finalistów 10. edycji programu „Must be the Music” był dla widzów sentymentalną, acz niepozbawioną dobrego humoru podróżą do czasów, w których muzykę pisali prawdziwi kompozytorzy, a teksty wielcy poeci. W programie pojawiły się m.in utwory: Hanny Banaszak, Ewy Bem, Agnieszki Osieckiej, Andrzeja Zauchy, Seweryna Krajewskiego, Kabaretu Starszych Panów, Marka Grechuty i Krystyny Prońko.

Kolejnym wydarzeniem muzycznym tego wieczoru był występ Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego, którą tworzą młodzi ludzie związani z Fundacją i Ośrodkiem „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach. Towarzyszył im Michael Alpert – obecnie najsłynniejszy etnograf, zbieracz i wykonawca pieśni jidysz, laureat odznaczenia kongresu Stanów Zjednoczonych za działalność naukową i artystyczną.

Podczas finału tegorocznej edycji festiwalu nie mgło zabraknąć tytułowego monodramu. W piątek 25 maja o godz. 18:00 na scenie CWM Grodno wystąpiła Agnieszka Przepiórska w monodramie wyreżyserowanym przez Piotra Ratajczaka i napisanym przez Piotra Rowickiego. „I będą święta” to monolog kobiety, która niespodziewanie straciła męża w katastrofie lotniczej i zmaga się nie tylko ze swoją żałobą, ale także otaczającą ją rzeczywistością.

Wstęp na poszczególne dni Wiosny Monodramu odbywa się wyłącznie na podstawie bezpłatnych wejściówek, dostępnych w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach oraz w Publicznej Bibliotece w Wolinie. Liczba wejściówek była ograniczona.

 

Patron medialny Wiosny Monodramu 2018