W dniach 31.03 – 2.04.2017 w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów odbyły się warsztaty śpiewu tradycyjnego, dedykowane pracy nad pieśniami wielkopostnymi. Wzięło w nich udział 40 osób, które do Grodna przyjechały z całego kraju. Praca warsztatowa poświęcona była technice śpiewu, zagadnieniom emisyjnym, stylistycznym, wykonawczym i specyfice tradycyjnych pieśni śpiewanych w okresie Wielkiego Postu.

Uroczystym zakończeniem warsztatów był koncert pt. „Dobranoc, Głowo Święta…”, który odbył się 2 kwietnia o godz. 12:30 w Kościele p.w. Św. Józefa Opiekuna Rodzin w Wisełce. Podczas koncertu można było usłyszeć pieśni śpiewane w okresie Wielkiego Postu w tradycji chrześcijaństwa zachodniego oraz psalmy i historie o Męce Pańskiej z obrządku wschodniego. Pieśni wielkopostne w Wisełce zabrzmiały w wykonaniu Zespołu „Warszawa Wschodnia”, który w swoim repertuarze posiada polskie, ukraińskie i rosyjskie pieśni tradycyjne, uczestników warsztatów odbywających się w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie, jak również prowadzących zajęcia – Ewy Grochowskiej, Olgi Kozieł i Pawła Grochockiego.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z koncertu – GALERIA


Warszawa Wschodnia to zespół wokalny zajmujący się dokumentacją, rekonstrukcją i wykonywaniem polskich, rosyjskich i ukraińskich pieśni tradycyjnych, a także organizacją wydarzeń kulturalnych. W jego repertuarze znajdują się utwory, zbierane przez członków grupy podczas licznych podróży etnograficznych głównie na ukraińskie Polesie, do południowo-zachodniej Rosji, a w Polsce – na Kurpie, Kujawy czy Mazowsze.