Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów zaprasza nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjalnych z powiatu kamieńskiego na bezpłatne warsztaty z Questingu oraz Geocachingu – nowych metod aktywnej edukacji, które można wykorzystać w pracy z uczniami.

Szkolenie odbędzie się 21 kwietnia w godzinach 12:30 – 15:30 w ramach akcji „Dzień Ziemi”, która jest częścią obchodów „Tygodnia Ziemi” organizowanego przez PSP Międzyzdroje oraz PSP Wapnica przy współpracy z Fundacją Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Questing to atrakcyjna metoda poznawania dziedzictwa kulturowego wsi, w której nacisk położony jest na osobiste doświadczenie i zaangażowanie. Metoda ta pozwala poznać specyfikę danego miejsca poprzez osobiste doświadczenie.

Uczestnicy warsztatów w CWM Grodno poznają historię Questingu na świecie i w Polsce, przykłady questów oraz różne możliwości ich zastosowania np. w edukacji regionalnej, aktywnej turystyce. Dowiedzą się także jaka jest metodyka tworzenia questów – edukacyjnych gier terenowych (elementy gry, punkty newralgiczne questu, skrzynia ze skarbem) oraz jak promować tę metodę w szkole i regionie.

Geocaching to z kolei gra terenowa, w której biorą udział użytkowników GPS (dostępnych najczęściej w telefonach komórkowych), która polega na poszukiwaniu “skarbów”. Jest to forma aktywnego poznawania regionu przy użyciu smartfona. W ramach warsztatów zostaną przestawione zasady geocachingu i rodzaje skrytek, przykłady geocaching na świecie, w Europie i Polsce oraz sposoby na to, jak można wykorzystać geocaching w odkrywaniu regionu (zajęcia z przyrody, edukacji regionalnej, itp.) Uczestnicy poznają także aplikacje do geocachingu i dowiedzą się, jak założyć konto niezbędne do stworzenia i udziału w grze.

Warsztaty poprowadzi Krzysztof Szustka – specjalista z zakresu promocji regionu, wieloletni trener Questingu w Polsce, który tworzył kilkaset questów – gier terenowych oraz jest aktywnym propagatorem Geocachingu w Polsce i Europie.


Zapisy na szkolenie:

Anna Balazs

Koordynator projektów

kom.: (+48) 665 255 955

e-mail: annabalazs@efrwp.com.pl

 

Ewa Grzybowska

Koordynator projektów

kom.: (+48) 723 299 155

e-mail: e.grzybowska@efrwp.com.pl