21 kwietnia (piątek) w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie zaplanowano szereg atrakcji dla najmłodszych oraz nauczycieli w ramach obchodów „Tygodnia dla Ziemi”. To cykliczna akcja organizowana przez PSP w Międzyzdrojach oraz Wapnicy w tygodniu, kiedy przypada Dzień Ziemi tj. w dniach od 18 do 22 kwietnia. Celem akcji jest propagowanie zdrowego stylu życia, m.in. poprzez aktywności w terenie, a także zajęcia kulinarne w ramach których promowane są produkty i potrawy będące podstawą zdrowego żywienia.

Fundacja EFRWP już po raz drugi aktywnie włącza się w inicjatywę, a tegorocznym partnerem i współorganizatorem obchodów „Tygodnia dla Ziemi” realizowanych przez Fundację jest Woliński Park Narodowy.

W ramach „Dnia Ziemi” goście Centrum Współpracy Międzynarodowej będą mieli okazję wziąć udział w licznych wydarzeniach. Dla nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjalnych powiatu kamieńskiego zaplanowano warsztaty z Questingu i Geocachingu – nowych metod aktywnej edukacji, które można wykorzystać w pracy z uczniami.

W tym samym czasie w Centrum odbędą się warsztaty kulinarne dla uczniów szkół podstawowych, które poprowadzi Mariusz Siwak, szef kuchni Hotel Park, uczestnikiem VI edycji programu Top Chef oraz blogerka kulinarna Celestyna Krajczyńska. Tematem warsztatów będzie kasza w tradycyjnej odsłonie jako składnik zdrowych sałatek oraz jako podstawa do przyrządzania naturalnych deserów i słodkości.

Ostatnią częścią obchodów święta ziemi dla uczniów szkół podstawowych z Międzyzdrojów, Dargobądza i Wapnicy będą wyjątkowe zajęcia pt. „Czy przyroda nocą śpi?”. Uczestnicy będą prowadzili nocną obserwację przyrody pod okiem pracowników Wolińskiego Parku Narodowego, a dzięki noktowizorom będą mogli podejrzeć mieszkańców WPN, m.in. podczas wyprawy na tzw. żubrowisko. Czekają na nich także zajęcia ruchowe pod okiem instruktorki tańca – Agnieszki Bogusławskiej.