Roboty, drony, kodowanie i eksperymentowanie – prawie 100 uczniów ze szkół podstawowych z Kołczewa i Koniewa ostatnią sobotę spędziło na nauce programowania. To już druga edycja warsztatów organizowanych w CWM Grodno k. Międzyzdrojów w ramach ogólnopolskiej inicjatywy Code Week Europe.

Code Week Polska jest częścią Europejskiego Tygodnia Kodowania, którego celem jest popularyzacja i promocja nauki programowania wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. W ramach Code Week co roku odbywają się warsztaty, szkolenia, debaty i spotkania z przedstawicielami firm branży informatycznej oraz nowych technologii. Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej już po raz drugi włączyła się w to wydarzenie, organizując 21 października w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie warsztaty z programowania dla najmłodszych.

W ramach prowadzonych przez specjalistów zajęć dzieci w wieku 6-14 lat, poznały różnorodne języki programowania, a następnie miały możliwość zastosowania ich w praktyce. Zajęcia, które polegały na eksperymentowaniu, rozwiązywaniu problemów naukowych, wspólnym projektowaniu oraz konstruowaniu i programowaniu robotów, prowadzone były z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych najnowszej generacji, takich jak roboty i drony. W poznawaniu zagadnień związanych z robotyką uczniom pomogły także klocki LEGO Education oraz komputery ze specjalistycznym oprogramowaniem, umożliwiającym zaprogramowanie i ożywienie robotów zbudowanych z klocków.