Naj czuje czyli działania kulturalne dla najmłodszych z powiatu kamieńskiego

Dnia 22 czerwca br., zajęciami w przedszkolu w Dargobądzu, rozpoczęliśmy realizację projektu pt. „Naj czuje. Działania kulturalne dla najmłodszych dzieci ich rodziców i opiekunów”. Jest on adresowany do dzieci w wieku od 1 do 6 lat oraz ich rodziców i opiekunów z terenu powiatu kamieńskiego. Celem projektu jest zainspirowanie rodziców oraz opiekunów do wykorzystywania łatwo dostępnych przedmiotów we wspólnej, spontanicznej zabawie z dziećmi, a także dotarcie do grupy najmłodszych z ofertą edukacyjno-kulturalną, która często jest ograniczona.

W ramach projektu w miejscowościach powiatu kamieńskiego, w tym z utrudnionym dostępem do kultury, realizowany jest cykl przedstawień „Cała naprzód!” grupy teatralnej „Głowa mała” oraz fabularyzowane warsztaty z integracji sensorycznej: „Naj czuje – mobilna ścieżka zabaw sensorycznych”. Jednym z elementów zajęć jest również stworzenie materiału filmowego pt. „Naj czuje – w co się bawić?”, w którym przedstawione zostaną techniki wykonania zabawek sensorycznych i ich zastosowania w praktyce. Film, który będzie dostępny na stronie internetowej CWM Grodno k. Międzyzdrojów, posłuży jako narzędzie dla animatorów, opiekunów placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz rodziców i będzie zawierał przykłady wspólnych zabaw. W ramach projektu powstaną także autorskie zabawki sensoryczne, wykorzystywane podczas pracy z dziećmi, a następnie przekazane do niektórych placówek objętych projektem.

Projekt „Naj czuje. Działania kulturalne dla najmłodszych dzieci ich rodziców i opiekunów” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


„Cała naprzód!” to przedstawienie dla dzieci od 1. roku życia. Przygotowane w oparciu o dziecięce aktywności. Prosta fabuła i scenografia zbudowana z rzeczy, które dzieci znają i którymi się bawią, sprawią, że maluszkom łatwo jest oglądać prezentowane obrazy. Przedstawienie oswaja małe dzieci z przestrzenią teatru i zachęca je do uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych.

„Naj czuje. Mobilna ścieżka zabaw sensorycznych” to fabularyzowane zajęcia z elementami integracji sensorycznej, tematycznie nawiązujące do spektaklu „Cała naprzód!”. Dzieci i opiekunowie zostają zaproszeni do wspólnej zabawy tym, co można znaleźć na plaży. Podczas warsztatowej części projektu, dzieci słyszą odgłosy morza (szumy, pluski, dźwięk rozbijających się fal) oraz dowiedzą się, co pływa w morzu. Podczas warsztatów – „Naj czuje. Mobilna ścieżka zabaw sensorycznych”, wykorzystywane są nadmorskie dary natury – piasek, rośliny, kamyki.

Projektem objęte są placówki i świetlice powiatu kamieńskiego w tym: przedszkole w Dargobądzu, Kołczewie, Wolinie i Międzyzdrojach oraz świetlice wiejskie w Ostromicach, Troszynie, Domysłowie, GOKiS w Golczewie. Finałowe spotkanie uczestników projektu odbędzie się w CWM Grodno we wrześniu.

Udział w warsztatach i przedstawieniu jest bezpłatny.