Miło nam poinformować, że z początkiem grudnia w naszym Centrum rozpoczęliśmy realizację projektu „Kuchenne rewelacje z tradycją”. To cykl warsztatów kulinarnych skierowanych do uczniów oraz nauczycieli ze szkół zawodowych o profilu gastronomicznym z terenu województwa zachodniopomorskiego. Projekt potrwa do września 2019 roku.

W ramach projektu uczniowie oraz nauczyciele biorą udział w cyklu warsztatów kulinarnych pt. „Nowoczesny kucharz”. Warsztaty są realizowane w formie zajęć teoretycznych oraz praktycznych – łącznie 14 ośmiogodzinnych spotkań w ciągu roku szkolnego. W ramach warsztatów, prowadzonych przez znanych szefów kuchni, uczestnicy poznają tajniki nowoczesnej sztuki kulinarnej.

Pierwsze zajęcia kulinarne, realizowane w grudniu dla Szkoły Zawodowej w Nowogardzie oraz Technikum nr 1 w Świnoujściu upłynęły pod hasłem: „Łosoś jurajski” i „Owoce morza”. Nasi młodzi adepci sztuki kulinarnej zrobili tatar z łososia, łososia pieczonego i zupę rybną. Były też zapiekane ostrygi z porem i sosem serowym, mule w pomidorach, w białym winie i mleku kokosowym czy sałatka z ośmiorniczką.