Po grudniowych warsztatach w ramach projektu „Kuchenne rewelacje z tradycją”, gdzie główną rolę odgrywał „Łosoś jurajski” i „Owoce morza”, przyszła kolej na zupy, buliony, chleby, tarty oraz drób. Jakie dania królowały podczas styczniowych zajęć? Rosół, bulion wołowy i krem z pasternaka z serem pleśniowym i gruszką. Kulebiak z kaszą pęczak, kapustą zasmażaną i łososiem, tarta ze śliwkami na słodko czy wytrwana z krewetkami i ananasem szpinakiem i kozim serem. A do tego kaczka pieczona z czerwoną kapustą szarymi kluskami i sosem z wiśni, kapłon duszony w sosie własnym z warzywami okopowymi, sałatka z półgęska z pieczonym burakiem, rukola i karmelizowanymi figami.

Projekt „Kuchenne rewelacje z tradycją” jest realizowany w CWM Grodno od grudnia 2018. To cykl warsztatów kulinarnych skierowanych do uczniów oraz nauczycieli ze szkół zawodowych o profilu gastronomicznym z terenu województwa zachodniopomorskiego.

W ramach projektu uczniowie oraz nauczyciele biorą udział w cyklu warsztatów kulinarnych pt. „Nowoczesny kucharz”. Warsztaty są realizowane w formie zajęć teoretycznych oraz praktycznych – łącznie 14 ośmiogodzinnych spotkań w ciągu roku szkolnego. W ramach warsztatów, prowadzonych przez znanych szefów kuchni, uczestnicy poznają tajniki nowoczesnej sztuki kulinarnej.