Za nami kolejny miesiąc kulinarnych warsztatów w ramach projektu „Kuchenne rewelacje z tradycją”. W lutym w warsztatowej kuchni CWM Grodno uczestnicy projektu szlifowali swoje praktyczne umiejętności w przygotowywaniu kolejnych dań. Wśród nich znalazły się m.in. pierogi z kapustą i grzybami, Tagliatelle, kluski śląskie i półfrancuskie, tradycyjne kopytka czy flaki z boczniaków, pieczone warzywa z serkiem tofu oraz warzywne leczo z mlekiem kokosowym. Uczniowie poznali także tajniki przygotowywania wieprzowiny.

Projekt „Kuchenne rewelacje z tradycją” jest realizowany w CWM Grodno od grudnia 2018. To cykl warsztatów kulinarnych skierowanych do uczniów oraz nauczycieli ze szkół zawodowych o profilu gastronomicznym z terenu województwa zachodniopomorskiego.

W ramach projektu uczniowie oraz nauczyciele biorą udział w cyklu warsztatów kulinarnych pt. „Nowoczesny kucharz”. Warsztaty są realizowane w formie zajęć teoretycznych oraz praktycznych – łącznie 14 ośmiogodzinnych spotkań w ciągu roku szkolnego. W ramach warsztatów, prowadzonych przez znanych szefów kuchni, uczestnicy poznają tajniki nowoczesnej sztuki kulinarnej.