„Powiew performansu” to nowy projekt realizowany w CWM Grodno, adresowany do seniorów, osób dorosłych i młodzieży z powiatu kamieńskiego. Jego uczestnicy wezmą udział w warsztatach performance, podczas których będą poznawać tajniki pracy artysty-performera.

Co czeka na uczestników projektu?

Wspólnie z artystą będą oni pracować nad spójnym połączeniem strefy intelektualnej z cielesnością, bo to właśnie główna materia, jaką pracuje Performer – jego umysł, ciało, gest, mimika czy gestykulacja. Poznają umiejętność szybkiego reagowania, improwizacji i dostosowania się do sytuacji występu, bo często to właśnie ona kreuje kolejne działania performera.
W ramach projektu odbędą się wydarzenia składające się z dwóch części: 1. „Popołudnia performansu”, czyli 3 performensów wykonanych przez: Katarzynę Sitarz z grupą warsztatową; Oskara Chmiołę i Antoniego Karwowskiego. Ten dział to prezentacja najlepszych polskich artystów oraz ich twórczości. 2. „Teatr Obrazu”, czyli interdyscyplinarne działanie performatywne, które ma swoją 10-letnią historię na terenie powiatu kamieńskiego i swoją stałą publiczność. Tym razem działanie zostanie wzbogacone o występ uczestników warsztatu, którzy wspólnie z performerem, muzykami i malarzem przedstawią swój manifest „Królestwo serca Królestwo rozumu Wytoczyły swoje armie do walki z przemysłem ogłupiania tłumu”.

Podczas pierwszych zajęć – warsztatów performance perkusyjnego, uczestnicy nauczyli się podstaw performance, ale także przeszli formę arteterapii za pomocą perkusjonaliów. Tworzone dźwięki były odpowiedzią na hałas, pośpiech, fake’owe informacje dnia codziennego. Była to możliwość odpowiedzi na to, co ich trapi, frustruje oraz były próbą oderwania się od tego, co jest tu i teraz. Zajęcia poprowadził Tomasz Kubik, którego praca artystyczna w sferze muzyki obejmuje szerokie spektrum, od gry na instrumentach perkusyjnych, poprzez akompaniament do sztuk teatralnych, aż po tworzenie własnych, autorskich utworów muzycznych, oprawy instrumentalnej do przedstawień opartych na autorskim scenariuszu.